03.05.19
Останні тижні однією з головних тем обговорення і гнівного обурення киян є тема відключення гарячої води в місті – замість нормального душа народу доводиться використати відра, миски, каструльки і іншу домашню начиння.
Коли ж закінчаться ці проблеми з гарячою водою у Києві?
1. Отже, що відбувається з гарячою водою у Києві?
По інформації з друкованих джерел, в Києві відключено гаряче водопостачання в 5187 будинків. Причина відключення – припинення подачі газу «Київгазом» та зупинкою «Киевтрансгазомом» ТЕЦ-6. Без гарячої води залишилися Оболонь, Троєщина, Райдужний і Воскресенський масиви і частина Здольского района. Є гаряча вода тільки у Подільському, Деснянському та Дніпровському районах.
2. Так що ж з гарячою водою у Києві? Чому її відключають?
Причин кілька.
Перша – гідравлічні випробування тепломереж перед початком опалювального сезону, проведення ремонту зношених ділянок. Але випробування проводилися щорічно, а таке масове відключення - вперше.
Друга – величезні борги держави та споживачів. Сума боргу 4,8 млрд. грн. – причому, 2 млрд. – борг держави по пільгах , субсидіях та установ , що фінансуються з державного бюджету.
Як повідомляється в газеті «Країна»: «"Київенерго" не заплатила за газ, тому, що їй за субсидії не заплатило держава. Це ланцюгова реакція. Виходить, що Кабмін з держбюджету не виділяє кошти на Київ, місцевого бюджету не перераховує гроші за субсидії "Київенерго", "Київенерго" не розраховується з "Нафтогазом" за поставлений газ, і той відключає "Київенерго" від газопостачання. І так по колу.»
А в результаті – без води залишаються кияни.
3. А , якщо боргів немає?
Це нікого не цікавить.
Чи має право "Київенерго" відключати киянам воду за борги, причому не тільки їх, але і державні? Ні порушення Конституції, ні закона про житлово-комунальні послуги та закона про теплопостачання нікого не цікавить. Відключення – значить відключення, навіть, якщо Ви платите самим добрсовестим чином. Хоч і послуга надається на окремо взяту квартиру.
«Просто "Київенерго" сама стала заручницею встановлених урядом цін на газ, які зробили тарифи величезними і по суті загнали населення у борги. Ну і плюс величезні борги держави по субсидіях. Але все це – не проблеми киян, і відповідальність повинні нести не вони"» - пише "Країна".
4. Скільки ще продовжуватиметься це неподобство?
Нікому не відомо. В останні тижні на багатьох житлових будинках Києва з'являються оголошення про неможливість подавати гарячу воду через борги. Тому, гаряча вода відключена на невизначений термін.
А поки ведуться переговори, створюються ініціативні групи, пишуться оголошення і подаються скарги.
Насправді ж висновок один – і він простіше простого. Ну не вигідно гріти централізовано гарячу воду не в опалювальний сезон. Адже її собівартість в 2-3 рази вища, ніж в опалювальний
5. Ну і що ж робити? Який вихід?
Дивна ситуація склалася – величезний відсоток населення чекає вирішення своїх проблем від держави. Частина – намагається стати незалежними шляхом купівлі електробойлера. Але існує величезна проблема :
по-перше, тарифи на електроенергію теж постійно ростуть і настане момент, коли включати електробойлер теж стане розкішшю,
по-друге, стара електропроводка і старі трансформаторні підстанції навряд чи дозволять масове підключення електробойлерів.
До того ж установка електробойлера – це теж недешевий захід.
6. А альтернатива є?
Порятунок потопаючих, як кажуть, справа самих потопаючих. Можна, звичайно, піддаватися на всі вмовляння потерпіти до осені, шукати винного , якого знайти зараз буде досить важко – адже вибори не за горами, все класно «вішають локшину на вуха», розповідають , що потрібно збиратися, протестувати і т. д.
Але найпростіше просто почитати, подивитися по сторонах, поговорити зі знайомими. Адже альтернатива є – і альтернатива настільки проста і вартість настільки невисока, що починає користуватися величезним попитом.
Назва такої альтернативи - геліоколектори.
7.Про гелиоколлекторах коротко.
Сонце світить безкоштовно, весна, літо , осінь – його величезна кількість, ми купаємося в його променях і чому б не восспользоваться його енергією для підігріву води.
Думаю, всі чули про скажених темпів розвитку альтернативної енергетики в Європі і Америці – урядів деяких країн доводиться ухвалювати закони, які обмежують установку сонячних батарей, тому що вироблена електроенергія перевищує потреби населення і її просто нікуди дівати». Є деякі країни, наприклад, Чилі – у яких населення, за 3 місяці не платить за електрику, т. до. воно у всій країні безкоштовне.
Що стосується геликоллекторов – трохи історії.
Перший сонячний водонагрівач був створений в 1767 р швейцарським ботаніком Орасом Бенедиктом де Соссюром і по своїй потужності дозволяв приготувати суп.
Сучасний тип водонагрівачів – сонячний колектор – був створений в 1953 році в Ізраїлі, інженером Леві Иссаром і вдосконалений Цві Таваром в 1955р.
А тепер які бивають геліоколектори і як його можна купити і встановити без залізання в борги і створення проблем.
Отже, найпростішим ( і найдешевшим) є ТЕРМОСИФОННАЯ ГЕЛІОСИСТЕМА. Принцип її роботи заснований на нагріванні сонцем води, що знаходиться в трубочках і циркуляції цієї нагрітої води.
Ось дуже докладна стаття з розрахунками вигідності покупки даної системи та строків її окупності:
https://aen.com.ua/a290874-skidka-termosifonnuyu-geliosistemu.html.
Ось сторінка інтернет-магазину з продажу термосифонних геліосистем.
Не будемо повторюватися , але через 2-2,5 року , а саме такий термін окупності даної системи, ваша гаряча вода стає повністю безкоштовною і в наявності всі міжсезоння і все літо. Уявіть: жодних тазиків, ковшиків, просто цивилизованний душ і гаряча вода при митті посуду.
Більш складна система – вакуумні сонячні колектори.
Ось стаття про встановлення геліоколекторів-
https://aen.com.ua/a258426-sistema-solnechnogo-podogreva.html
Ось сторінка інтернет-магазину з продажу геліоколекторів.
Вартість трохи вище, але прилад працює весь рік, весь рік є гаряча вода. Є деяка кількість днів, коли сонця дуже мало, але колектор все – одно працює і гріє воду до 23 - 38 градусів.
Ось стаття про поведінку геліоколекторів взимку : https://aen.com.ua/a266025-geliokollektor-kucha-snega.html.
Щоб приймати ванну її потрібно буде трохи підігріти, а для миття посуду цілком достатньо. До того ж, кількість сонячних днів взимку досить велика – згадайте, як іскриться під сонцем сніг – у такі дні у вас не буде нестачі гарячої води.
А повна незалежність від тарифів, від їх підвищення –це ж так приємно. І як здорово в розмові зі знайомими у відповідь на стогони з приводу чергового підвищення або відключення сказати-«а у мене геліоколектор».